Genel Bakış

shutterstock_1083526946

Kiyi İstanbul Marina neden Büyükçekmece ‘de …

Büyükçekmece koyu İstanbul’un hatta Türkiye’nin en korunaklı koylarından birisidir. Yat sahiplerinin buraya gelip gönül rahatlığı ile yatlarını güvenli bir limana teslim etmeleri bu fikrin temel başlangıç noktasıdır. Yatların güvenliğini esas alan yatırımcılar daha sonra Büyükçekmece’nin doğal güzelliğine güzellik katmak adına buna uygun bir proje oluşturmaya başlamışlardır. Şimdilerde yapımı devam eden, kaba inşaatının %75 ‘i tamamlanan marinamızın bitiminden sonra Büyükçekmece’ye çok daha fazla değer katacağı herkesin ortak düşüncesi. Haziran 2019 yılında hizmete açılacak olan Kıyı İstanbul’da siz misafirlerimizi ağırlamaktan onur duyacağız.

Büyükçekmece adını nereden alır?

Marinamızın yanı başında bulunan meşhur Mimar Sinan Köprüsü yapılmadan önce kervanlar ve ordular, gölü denize bağlayan, dibi ve etrafı bataklık olan kanalı güçlükle geçerlerdi. Bir kervan bu sebeple bütün bir gün kaybeder, ordunun geçmesi ise günler sürerdi. Bunu önlemek için bataklığa kalın kazıklar çakılmış, aralarına kalın halatlar gerilmişti. Yolcular, askerler, atlar, develer büyük bir sala alabildiği kadar binip, halatları çeke çeke kanalın bir yakasından öte yakasına zorlukla geçerlerdi. İstanbul – Edirne arasındaki tek büyük yolun üzerinde bulunan ve denize birer kanal ile bağlanmış olan iki gölün geçitlerine “Küçükçekmece” ve “Büyükçekmece” isimleri verilmişti, böylece başındaki köyler de aynı isimleri almıştı.”

shutterstock_1513932989
shutterstock_1081029959

Büyükçekmece’de Kültür ve Sanat

Sosyal etkinliklere önem veren Büyükçekmece, Belediyeye ait tiyatro salonu, sinema salonları, yeni yapılan Kültür park içerisindeki Müze, konservatuar binası, yine Kültür park içinde bulunan ve her tür kültür sanat etkinlikleri için kullanılan Kervansaray ile halkına ve misafirlerine konserler, tiyatro gösterileri, konferans, panel gibi etkinlikler, çeşitli sergiler organize etmektedir. Büyükçekmece’nin en önemli Kültür – Sanat etkinliği olan “Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali” uluslararası takvime girmiş önemli bir kültürel olaydır. Yabancı ve yerli birçok sanatçı müzik grubu, folklor grupları ve çeşitli sanatçıların katıldığı bu etkinliği geçen yıl 100 binin üzerinde seyirci izlemiştir. Kordon boyu ve Kültürpark, Aquapark gibi gezi- eğlence yerleri, Kanuni Sultan Süleyman külliyesi gibi tarihi mekânı, Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali gibi halka açık etkinlikleri ile cazibe merkezi olmaya devam etmektedir.